تبلیغات
دارو و صابون گیاهی ارگانیک حکیم - مطالب آذر 1395

دارو و صابون گیاهی ارگانیک حکیم

طراوت و زیبایی را از طبیعت هدیه بگیرید

آبله فرنگ یا آبله‏ مرغان‏

بثورات پوستى آب‏دارى هستند كه در جریان بیمارى مراحلى را طى مى‏كنند به نام پایول ویزیكول، پوستول بعد از این مراحل دانه‏ ها كم ‏كم خشك شده مى ‏ریزند.

درمان:

شربت بنفشه، عرق شاه‏تره با جوشانده عناب هر صبح ناشتا به مدت 21 روز توصیه مى‏شود.

نسخه: [1]

سنا 5 گرم‏

سه‏ پستان 5 گرم‏

ریشه كبر 10 گرم‏

گل سرخ 5 گرم‏

تاجریزى 5 گرم‏

ریشه كاسنى 20 گرم‏

تخم خطمى 5 گرم‏

شاه‏تره 5 گرم‏

هلیله 5 گرم‏

زراوند 5 گرم‏

همه را نیم‏كوب كرده دوازده روز صبح و عصر جوشانده میل نمایند.

نسخه: [2]

شاه‏دانه عدسى (شانه سنگى) كه غیر از شاه‏دانه معمولى است آنزروت و كندر هریك 5 گرم، موم 5 گرم، روغن گل 50 گرم داروها را نرم كوبیده موم را در روغن گل حرارت داده سپس بقیه داروها را اضافه نموده بمالند.

نسخه: [3]

گل خطمى 5 گرم‏

پر سیاوشان 5 گرم‏

خارخسك 20 گرم‏

مغز ناخنك 20 گرم‏

بادرنجویه 15 گرم‏

ریشه كاسنى 15 گرم‏

ریشه شیرین‏بیان 20 گرم‏

ریشه ایرسا 20 گرم‏

مرزنجوش 10 گرم‏

سه ‏پستان 5 گرم‏

به مدت ده روز صبح و عصر جوشانده میل نمایند.


ادامه مطلب

نسخه شفا - گل و گیاه، ص: 324

نسخه ضد خارش، مخصوصاٌ اگزما: [3]

یك عدد انار را خورد كرده در سركه بپزند تا كاملا له و به صورت خمیر درآید. سپس تخم كدو و مغز تخم خربزه از هركدام 25 گرم، مازو 10 گرم، زاجسفید 5 گرم، گوگرد زرد 5 گرم، پوست هلیله زرد 10 گرم همه این داروها را نرم كوبیده به خمیر فوق اضافه نموده روى محل خارش یا اگزما بمالند.


دانه ‏هاى خارش‏دار سر

این دانه‏ ها كه در صورت و سر بیشتر دیده مى‏شود 2 نوع مى‏باشند، نوع خشك و نوع تر كه اكثراٌ با خارش و گاهى با سوزش خفیف همراه بوده و در بیخ موها، پشت گردن، در صورت و در موهاى ریش بیشتر دیده مى‏شود.

درمان:

پاك‏سازى بدن به وسیله افتیمون، هلیله زرد و شاه‏تره تغییر مزاج بیمار با تعدیل خلط غالب و گرفتن دوش متوالى روزانه و پرهیز از غذاهاى محرك و گرم اساس درمان را تشكیل مى‏دهد.

شستن سر با لعاب تخم خطمى و تخم كتان روزانه مفید است. این درمان را روزانه سه چهار مرتبه می توان انجام داد بدین طریق كه مقدارى لعاب تخم كتان و تخم خطمى را در یك ظرف شیشه‏ اى ریخته مقدارى از آن را با دست به همه سر و محل دانه‏ ها بمالند و ماساژ دهند. این كار احتیاج به حمام ندارد، اگر دانه‏ هاى خارش‏دار مزمن بوده و زمانى طولانى بیمار را آزار داده است می توان با یك جسم خشكى مثل كیسه حمام محكم روى آنها كشید تا مرحله‏ اى كه كاملاٌ پوست آنها كنده شود و محتویات آنها خارج گردد. سپس قدرى سركه رقیق شده با جوشانده آب تخم ترشك شسته و پماد زیر را بمالند.


ادامه مطلب

خارش یا حساسیت‏هاى پوستى‏:

علت پیدایش این بیمارى زیاد و هر عامل ناسازگارى میتواند موجب خارش گردد، ازاین‏رو بهترین درمان از بین بردن عامل محرك آن است به ‏طور كلى غذاها در پیدایش خارش و یا تحریك آن نقش بسیار مهمى را به عهده دارند. مثلا با خوردن غذاهاى نمك ‏سود شده، ماهى كهنه نمك‏ زده، پنیر كهنه و غذاهاى سرخ كرده ‏اى كه با مواد رنگین و محرك مثل، فلفل، زنجبیل، دارچین، هل و میخك و غیره تزیین شده باشند، بیمارى شدت مىییابد. درمان خارش‏ها به‏ طور كلى با از بین بردن عامل محرك سودبخش بوده و در بیشتر آنها مى‏توان از ماء الشعیر و ماء الجبن استفاده نمود. این‏گونه بیماران از غذاهاى خنك بایستى استفاده كنند و مرتب حمام گیرند و با گل ارمنى 10 گرم، كافور یك گرم، سركه یك استكان، آب زردچوبه یك استكان، روغن بادام، روغن گل از هركدام نصف استكان همه را مخلوط كرده مكرر در حمام بمالند. یا مازو را نرم كوبیده در سركه حل كرده با آرد عدس در سركه حل كرده و به آن روغن گل افزوده در حمام به بدن بمالند. یا سركه، مورد و گل ارمنى یا مالیدن بوره، گل ارمنى و گلنار یا پوست انار یا آرد جو و تخم ترشك یا ریشه مرغ، مریم گلى و آویشن یا آب برگ عناب، آب چغندر، آب كرفس و سركه بمالند. اگر محل خارش‏دار لاى چین سرین (كفل) باشد كمى زاج را بو داده در روغن بزرک حل كرده بمالند. یا تخم كتان را جوشانده بمالند.


ادامه مطلب

نسخه شفا - گل و گیاه ؛ ص319

 

بیمارى‏هاى پوستى‏

جرب‏ «1»

جرب بثورات خورد و كوچكى شبیه به‏دانه ارزن تا دانه عدس قرمزرنگ و خارش‏دارى است كه با خارش شدیدى مخصوصا در شب‏ها در ناحیه دست‏ها و انگشتان تظاهر مى‏نماید.

عامل اصلى این بیمارى انگلى به نام ساركوپت است كه شب‏ها حركت كرده و در مسیر حركت خود خارش شدیدى ایجاد مى‏كند این خارش گاهى در همه تن به وجود آمده و موجب ناراحتى شدید بیمار مى‏گردد. بیمارى واگیردارى است كه ممكن است همه اهالى یك منزل را آلوده نماید. بثورات حاصله از بیمارى جرب گاهى با ترشح ماده زردرنگى توأم است، زمانى بدون ترشح و خشك است در هر دو صورت باعث خارش شدید بدن بیمار خواهد شد.

درمان:

طبق معمول بایستى خلط غالب را معالجه و درمان كرد تا از پیشرفت بیمارى كاسته شود.

اگر علائم ازدیاد صفرا در بیمار دیده شود، از جوشانده پوست هلیله زرد، سنا، شاه‏تره، مامیران و افسنطین از هركدام 10 گرم براى 7 روز صبح و شب هر قسمت را جوشانده میل نمایند.

شربت بنفشه یا یك گرم صبر زرد را در نصف لیوان آب تمر هندى حل كرده میل نمایند این عمل را سه روز صبح ناشتا انجام دهند، آنگاه سه روز ترك كرده دوباره سه روز ادامه دهند تا جمعا 9 روز شود. اگر بیمار مبتلا به اسهال گردد، 20 گرم روغن بادام شیرین میل نماید و 8 ساعت غذا تناول نكند اسهال قطع خواهد شد.

ماء الشعیر، شربت بنفشه، شربت آب‏لیمو، شربت تمر هندى میل نمایند. عرق شاه‏تره هر روز صبح ناشتا نوشند و در حمام روزانه بدن را با آب برگ چغندر و گل پنیرك و كمى آب‏لیمو و سبوس گندم بشویند. آرد باقلا و آرد جو را مخلوط كرده در حمام به بدن بمالند پس از زمانى تأمل بدن را با داورى زیر بشویند.


ادامه مطلب

 cropped-beauty.jpg

سلام دوستان عزیز قصد من از راه اندازی این سایت این است که به شما آموزش بدهم چطور میتونید با استفاده از گیاهان و مواد ارگانیک به سادگی برای خودتون در منزل ماسک صورت، ضد چروک و (تونر)قابض پوست،لوسیون،مرطوب کننده و لایه بردار درست کنید و دیگه از محصولات آرایشی بهداشتی تجاری استفاده نکنید چراکه اکثر این محصولات ترکیبات شیمیایی دارند و برای پوست بسیار خطرناک هستند و من سعی میکنم ابتدا مواد تشکیل دهنده اونها رو براتون شرح بدم و از مضرات اونها براتون بگم. مطالبی که براتون خواهم گذاشت:

ترجمه کتاب Natural & Organic Beauty recipes نوشته Evelyn R.Scott سال 2014 میلادیه. در حال ترجمه کتاب هستم. بزودی مطالب کتاب رو براتون منتشر میکنم.بیاییم با هم صادق باشیم و گول تبلیغات برندهای خارجی رونخوریم و برای سلامتی خودمون ارزش قائل باشیم. سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) بیشتر مواد تشکیل دهنده این محصولات رو خطرناک و مضر اعلام کرده و خودشون از این محصولات استفاده نمیکنند و اونا رو به کشورهای جهان سوم صادر میکنند و خودشون به این نتیجه رسیدند که باید از محصولات زیبایی ارگانیک استفاده بکنند.


 


ادامه مطلب


تولید صابون گیاهی دست ساز با فرآیند سرد: Hand made cold process soap making             

واژه فرآیند سرد در صابون سازی به فرآیندی اطلاق می گردد که در طول فرایند تولید صابون از حرارت و گرمایش استفاده نگردد. محلول قلیا قبل از اضافه شدن به روغن، خنک شده و به دمای محیط رسیده است. روغن های جامد تا رسیدن به نقطه ذوب گرم میشوند، سپس خنک شده و درجه حرارت روغن در 45-35 درجه سانتیگراد تثبیت می گردد.ادامه مطلب


qw1

صابون چیست؟ صابون نمک اسید چرب است و  این نمک  یک سورفکنانت است، سورفکتانتها مولکولهای جالبی هستند چراکه هم در آب و هم در روغن محلولند. سورفکتانتها روغن را در خود حل میکنند . بدون سورفکتانت روغن در آب حل نمیشود. سس مایونز مثال خوبی است. در سس مایونز سفیده تخم سورفکتانت است و از ترکیب روغن و سفیده تخم مرغ، سس مایونز ساخته میشود و محلول در آب است.

a


ادامه مطلب

 
آیا تاکنون به پاکسازی و سم زدایی بدن خود فکر کرده اید؟ همانطور که غذای سالم و بدون آلودگی یکی از روشهای پاکسازی بدن محسوب می گردد، پوست انسان نیز نیاز به پاکسازی و سم زدایی دارد.

1

پوست انسان به عنوان بزرگترین و خارجی ترین قسمت بدن، روزانه بیشترین تماس را با آلاینده ها دارد. اگر پوست در تماس با آلودگی و باکتریها میتواند آنها را جذب کند، پس همچنین میتواند مواد شیمیایی را از صابونی که  برای شستشو استفاده میکنیم نیز جذب کند. حال چکار باید کرد؟ بیایید صابونهای تجاری و صابونهای طبیعی و ارگانیک را با هم مقایسه کنیم.

این مهم است که قبل از خرید هر صابون، از مواد مضر آن آگاه  شویم چراکه طراوت و سلامت پوست برای ما مهم است و ما دوست نداریم با مواد شیمیایی آنرا آلوده کنیم. بنابراین اگر شما نمی توانید مواد تشکیل دهنده صابون را از روی برچسب بخوانید آنرا زمین بگذارید و از خرید آن منصرف شوید.

مواد مضر تشکیل دهنده صابونهای تجاری:ادامه مطلبimages

رژیم غذایی سبوس برنج برای کاهش وزن، سلامت پوست  و رفع یبوست:

برای جلوگیری از پرخوری، کاهش وزن و رهایی از یبوست و سلامت پوستمان باید سبوس برنج را به لسیت غذاییمان اضافه کنیم. راز شفافیت پوست  و تناسب اندام ژاپنی ها ، همین سبوس برنج یا komenuka میباشد. سبوس برنج  یکی از سالم ترین کربوهیدراتهای کم کالری و پر فیبر است و خوردن و یا نوشیدن دمنوش آن میتواند بسیار در افزایش سوخت و ساز و کاهش وزن و سلامت پوست مؤثر باشد.ادامه مطلبgreen-tea-beauty-copy-small

1- بهیود دهنده رنگ پوست

چای سبز رنگ پوست را بهبود داده و به پوست طراوت و تازگی می بخشد. مواد سمی را از پوست بیرون کشیده و باعث التیام لکه ها و زخمها و کاهش التهابات پوست می گردد. چای سبز همچنین باعث بهبود خاصیت ارتجاعی پوست می شود.

مطالعات کالج پزشکی جورجیای آمریکا در سال 2003 نشان داد، چای سبز باعث جوانسازی پوست می گردد و همچنین برای درمان بیماریهای پوستی و زخمهای پوستی بسیار مؤثر است.ادامه مطلب


 • درمان پسوریازیس با گیاه درمانی
 • درمان تبخال با گیاه درمانی
 • درمان ترک پوست با گیاه درمانی
 • درمان ترک لب با گیاه درمانی
 • درمان جذام با گیاه درمانی
 • درمان بیماری پوستی جرب با گیاه درمانی
 • درمان چین و چروک پوست با گیاه درمانی
 • درمان خارش پوست با گیاه درمانی
 • درمان خشکی پوست با گیاه درمانی
 • درمان دمل با گیاه درمانی
 • درمان زگیل با گیاه درمانی
 • درمان سوختگی با گیاه درمانی
 • درمان کفگیرک با گیاه درمانی
 • درمان قانقاریا با گیاه درمانی
 • درمان کک و مک با گیاه درمانی
 • درمان کهیر با گیاه درمانی
 • درمان لک صورت با گیاه درمانی
 • درمان حساسیت و اگزمای پوست با گیاه درمانی
 • طراوت و شادابی پوست با گیاه درمانیادامه مطلب


1- خواص صابون سیاه

2- خواص صابون گوگرد

3- خواص صابون سبوس برنج

4- خواص صابون عصاره مالت

 


 


ادامه مطلبهمه پیوندها