آیا تاکنون به پاکسازی و سم زدایی بدن خود فکر کرده اید؟ همانطور که غذای سالم و بدون آلودگی یکی از روشهای پاکسازی بدن محسوب می گردد، پوست انسان نیز نیاز به پاکسازی و سم زدایی دارد.

1

پوست انسان به عنوان بزرگترین و خارجی ترین قسمت بدن، روزانه بیشترین تماس را با آلاینده ها دارد. اگر پوست در تماس با آلودگی و باکتریها میتواند آنها را جذب کند، پس همچنین میتواند مواد شیمیایی را از صابونی که  برای شستشو استفاده میکنیم نیز جذب کند. حال چکار باید کرد؟ بیایید صابونهای تجاری و صابونهای طبیعی و ارگانیک را با هم مقایسه کنیم.

این مهم است که قبل از خرید هر صابون، از مواد مضر آن آگاه  شویم چراکه طراوت و سلامت پوست برای ما مهم است و ما دوست نداریم با مواد شیمیایی آنرا آلوده کنیم. بنابراین اگر شما نمی توانید مواد تشکیل دهنده صابون را از روی برچسب بخوانید آنرا زمین بگذارید و از خرید آن منصرف شوید.

مواد مضر تشکیل دهنده صابونهای تجاری:


پارابنها: به عنوان نگهدارنده شیمیایی، در اکثر صابونهای تجاری استفاده می گردد.

فتالات: ماده ای سرطانزا، به عنوان پلاستیسایزر در اکثر صابونهای تجاری کاربرد دارد. از این ماده در تولید لاستیک هم استفاده می گردد.

مواد نفتی: این مواد شامل مشتقات نفتی مانند پلی اتیلن گلایکولPEG و پروپیلن گلایکول PPG هستند وبه عنوان فیلر در صابون بکار میروند و با مصرف مداوم اثرات جبران ناپذیری روی پوست می گذارند.

عطر و اسانس مصنوعی: اگرچه رایحه مطبوعی دارند ولی آلرژی زا بوده و  دراز مدت میتوانند مشکلات هورمونی ایجاد کنند و همچنین میتواند عامل ایجاد کننده آکنه باشد.

رنگ مصنوعی: رنگهای مصنوعی بدلیل اینکه پایه شیمیایی دارند نیز در دراز مدت برای پوست و بدن ما مشکل ساز خواهند بود.

مواد تشکیل دهنده صابون ارگانیک و طبیعی سالم:

بر خلاف باور عمومی، روغن یکی از مواد تشکیل دهنده مهم در صابون ارگانیک محسوب می گردند. بخصوص اگر شما پوستی چرب و مستعد آکنه داشته باشید، وجود روغن هایی مانند روغن نارگیل، روغن زیتون و روغن هسته انگور علاوه بر تغذیه و رطوبت رسانی به پوست شما، تنظیم pH پوست را نیز بر عهده خواهد داشت.

 

%d8%b41233

عطر و اسانس: برای ایجاد رایحه در صابونهای ارگانیک از عصاره روغنی گیاهان استفاده می گردد و نه تنها برای پوست مضر نمی باشد بلکه خاصیت رایحه درمانی نیز دارند و به آرامش اعصاب کمک میکنند.

افزودنیهای گیاهی و طبیعی: عسل، آلوئه ورا، جو دوسر و غیره: موادی غیر شیمیایی،ارگانیک و تجزیه پذیر که توسط خو د انسان به صورت طبیعی تولید، کاشت و برداشت می گردد و بر خلاف مواد شیمیایی، پوست بدن نسبت به این مواد  خوشایند بوده و بعد از مصرف این صابونها حس خوبی را بدنبال خواهد داشت.

تولید صابونهای ارگانیک(طبیعی):

صابونهای طبیعی به شکل محلی و از مواد اولیه طبیعی وتازه و از منابع آن محل تولید می گردند. تولید کنندگان در غالب کسب و کار کوچک و به صورت دست ساز فعالیت می کنند و با شرایط زیست محیطی کاملاٌ سازگارند.

صابون های دست ساز امروزه در دنیا از محبوبیت و مقبولیت بالایی برخوردارند و تولید کنندگان و مصرف کنندگان با یکدیگر در تعامل بوده و از مواد تشکیل دهنده و گیاهان استفاده شده در صابونها آگاه می گردند و خواص درمانی آنها توسط سازنده به مصرف کننده شرح داده میشود.

%db%b2%db%b0%db%b1%db%b6%db%b1%db%b0%db%b0%db%b8_%db%b1%db%b7%db%b3%db%b7%db%b2%db%b6photo_2016-10-21_13-47-57%db%b2%db%b0%db%b1%db%b6%db%b1%db%b0%db%b0%db%b8_%db%b1%db%b7%db%b3%db%b5%db%b3%db%b3photo_2016-10-21_13-48-32%db%b2%db%b0%db%b1%db%b6%db%b1%db%b0%db%b0%db%b8_%db%b1%db%b7%db%b3%db%b9%db%b2%db%b9photo_2016-10-21_13-48-25%db%b2%db%b0%db%b1%db%b6%db%b1%db%b0%db%b0%db%b8_%db%b1%db%b7%db%b3%db%b6%db%b2%db%b7photo_2016-10-21_13-48-38


%d8%b4%d8%b3%d8%b6%d8%ab3%d8%ab

صابون های ارگانیک و دست ساز به صورت انبوه قابل تولید نیستند و در مقیاس کوچک و به تعداد محدود تولید می گردند. گران بودن روغنهای گیاهی و عصاره گیاهان دارویی و محدودیت تولید دلیل گرانتر بودن صابونهای ارگانیک و دست ساز میباشد. بنابراین مردمی که به سلامت پوست و محیط زیست علاقمندند از تولید و خرید این صابونها استقبال میکنند.