cropped-beauty.jpg

سلام دوستان عزیز قصد من از راه اندازی این سایت این است که به شما آموزش بدهم چطور میتونید با استفاده از گیاهان و مواد ارگانیک به سادگی برای خودتون در منزل ماسک صورت، ضد چروک و (تونر)قابض پوست،لوسیون،مرطوب کننده و لایه بردار درست کنید و دیگه از محصولات آرایشی بهداشتی تجاری استفاده نکنید چراکه اکثر این محصولات ترکیبات شیمیایی دارند و برای پوست بسیار خطرناک هستند و من سعی میکنم ابتدا مواد تشکیل دهنده اونها رو براتون شرح بدم و از مضرات اونها براتون بگم. مطالبی که براتون خواهم گذاشت:

ترجمه کتاب Natural & Organic Beauty recipes نوشته Evelyn R.Scott سال 2014 میلادیه. در حال ترجمه کتاب هستم. بزودی مطالب کتاب رو براتون منتشر میکنم.بیاییم با هم صادق باشیم و گول تبلیغات برندهای خارجی رونخوریم و برای سلامتی خودمون ارزش قائل باشیم. سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) بیشتر مواد تشکیل دهنده این محصولات رو خطرناک و مضر اعلام کرده و خودشون از این محصولات استفاده نمیکنند و اونا رو به کشورهای جهان سوم صادر میکنند و خودشون به این نتیجه رسیدند که باید از محصولات زیبایی ارگانیک استفاده بکنند.


 

مقدمه:

زنان در سراسر دنیا، سالانه میلیاردها دلار برای خرید محصولات آرایشی هزینه می کنند. این محصولات شامل صابون(بهداشت فردی)، تونیکها(سفتی و صافی پوست)، لوسیونها(مرطوب کنندگی پوست)، اسکرابها(از بین بردن چین و چروک و پف زیر چشم)

تولید کنندگان محصولات آرایشی به طور تمام وقت روی فرمولاسیون محصولاتشان کار می کنند و هر بار با یک ادعای جدید محصولاتشان را به بازار عرضه میکنند  در حالیکه مواد تشکیل دهنده تمام آنها از مشتقات نفتی بوده و یا پایه شیمیایی دارند. اغلب آنها تحریک کننده پوست و سرطانزا میباشند. علاوه بر این به طور وحشتناکی نیز گران هستند. بطور مثال، یک شیشه کرم شب به قیمت 200 دلار فروخته می شود. معلوم نیست مؤثر باشد یا خیر؟ هیچ ضمانتی وجود ندارد، مگر اینکه شما آنرا خریده و راستی آزمایی کنید.

 بجای آنکه کیف پولتان را خالی کنید و خود را در معرض این مواد خطرناک قرار دهید، میتوانید محصولات زیبایی مورد نیاز خودتان را با مواد طبیعی که احتمالاٌ اغلب آنها در یخچال یا آشپزخانه منزلتان یافت می شود، خودتان درست کنید.  با اینکار نه تنها هزینه های شما کاهش مییابد بلکه میتواند از کرمهای گران قیمت برند، مؤثر تر واقع شود.

بیشتر مواد تشکیل دهنده محصولات آرایشی مشترک بوده و برای پوست مضر و خطرناکند. من برای شما آنها را معرفی خواهم کردو دلیل خطرناک بودن آنها را توضیح خواهم داد و شما با خواندن برچسب این محصولات به مواد تشکیل دهنده آنها پی خواهید برد و یاد خواهید گرفت برای هر پوستی(خشک، چرب، معمولی) چه نوع ترکیبی بسازید که با پوست شما سازگار باشد.

شما با مواد تشکیل دهنده محصولات دست ساز خانگی آشنا خواهید شد و یاد خواهید گرفت چگونه با رعایت رژیم مصرف محصولا ت دست ساز به صورت روزانه و هفتگی میتوان پوستی درخشانتر و زیبا تر را تجربه کرد. به مرور زمان خواهید دید پوست شما جوانتر، درخشانتر و زیبا تر خواهد شد.

به شما خواهیم آموخت، چگونه با موز، بلغور، جو دوسر و روغن زیتون میتوانید چین و چروک صورتتان را کاهش دهید و بر طراوت پوستتان بیفزایید و این شیوه زندگی باعث خواهد شد خوابی آرام و دور از استرس داشته باشید.

شما ساخت 50 ماسک دست ساز خانگی را به طور گام به گام فرا خواهید گرفت. فقط چند دقیقه برای آماده سازی آن وقت خواهید گاشت و مقدار زیادی پول صرفه جویی خواهید کرد. به طور طبیعی و به آسانی و با کمترین هزینه، پوستی جوان و شاداب خواهید داشت.

فصل اول:

حقیقت پشت پرده محصولات آرایشی برند چیست؟

بسیاری از ما وقتی به داروخانه یا فروشگاه آرایشی بهداشتی میرویم و از فروشنده سؤال میکنیم کدام محصول برای پوست ما بهتر است؟ آیا من یک لایه بردار نیاز دارم؟ چگونه میتوانم چین و چروک صورتم را کاهش دهم؟ و فکرمان مشغول است چگونه این کرم 50 دلاری میتواند مشکلات پوستی صورتم را حل کند؟

سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) از تمام تولید کنندگان محصولات آرایشی خواسته است، مواد تشکیل دهنده محصولات را روی برچسب محصولاتشان درج کنند. بطور مثال اگر در برچسب محصولی با نام اتیل هگزیل گلیسرین یا پلی گلیسرول یا دی پلی هیدروکسی استئارات برخورد کردید، بدانید این محصول برای کاهش چین و چروک و شفافیت پوست  تولید شده است. در محصولات آرایشی علاوه بر ترکیبات شیمیایی از اسانس و نگهدارنده های شیمیایی نیز استفاده می گردد. تمام این ترکیبات پوست را تحریک می کنند، هورمونهای داخلی بدن را تحت تأثیر قرار می دهند و در نهایت سرطانزا هستند.

بیشتر این ترکیبات توسط سازمان غذا و داروی آمریکا قابل کنترل نیستند ولی بیشتر مردم از خطرات و مضرات اینگونه محصولات آگاه شده اند و تمایل به مصرف محصولات ارگانیک پیدا کرده اند و بعضی از شرکت ها شروع به فرمولاسیون و تولید محصولات آرایشی ارگانیک نموده اند.

ترکیبات شیمیایی خطرناک در فرمولاسیون محصولات آرایشی برند

1– سدیم پلی آکریلات(کربومر):

 یک پلیمر سنتتیک می باشد. به عنوان عامل ژل کننده در محصولات آرایشی مثل شامپو ها و کرم پوست بکار میرود. همچنین در تولید چسب و لاستیک نیز کاربرد دارد. این ترکیب برای پوست سمی تشخیص داده شده است.

2– سدیم لوریل سولفات و سدیم لوریل اتر سولفات:

عامل کف ساز و در تمامی انواع شامپو و پاک کننده های صورت و بدن بکار میرود. این ترکیب عامل ایجاد کهیر، سردرد، طاسی زود رس، ایجاد آب مروارید زود رس و انواع خاصی از سرطانهای پوستی و مشکلات بینایی در کودکان تشخیص داده شده است.

3– عطرهای مصنوعی:

عامل سردرد، آسم، آسیب رسان به کبد و کلیه ها و اختلال در عملکرد هورمونهای رشد می باشد. ماده اصلی تشکیل دهنده این ترکیبات تولوئن و فتالات می باشد.

4پارابن ها:

اتیل پارابن و بوتیل پارابن جهت عامل نگهدارنده و ضد فساد در اکثر محصولات آرایشی بکار می رود. عامل اختلال در هورمون استروژن و ایجاد سرطان سینه در زنان می باشد.

5– رنگهای مصنوعی:

ماده اولیه این رنگ ها اغلب از قطران زغال سنگ استخراج می گردد و سرطانزا ست.

6- تری اتانول آمین:

این ترکیب اغلب به عنوان تنظیم کننده pH در فرمولاسیون شیمیایی اکثر محصولات آرایشی لوکس مثل مرطوب کننده ها، ریمل مژه و ابرو و اغلب شامپو ها  بکار میرود. این ترکیب تحریک کننده چشم و پوست و آلرژی زا میباشد. نتایج آزمایش روی حیوانات سرطانزا بودن این ترکیب را ثابت کرده است. ترکیبات مشابه مثل دی اتانول آمین DEA و فتی اسید آمید و مونو اتانول آمین نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

7– استر آلکونیوم کلراید:

از این ماده به عنوان نرم کننده و ضد الکتریسیته ساکن در پارچه استفاده می شود. تولید کنندگان محصولات آرایشی متوجه شدند میتوان از این ترکیب به عنوان یک جایگزین ارزان در شامپوهای نرم کننده مو استفاده کرد. عوارض جانبی این ماده در اطراف چشم و دهان در غلظتهای بالا دیده شده است.

8– اوره:

برای اولین بار این ترکیب از ادرار اسب استخراج گردید و به عنوان عامل نگهدارنده (ضد فساد) و نرم کننده در فرمولاسیون محصولات آرایشی تجاری استفاده گردید. اوره با نامهای دیازولی دینیل Diazolidinyl و ایمیدیازولی دینیلImidiazolidinyl  هم ذکر شده است. روی بر چسب محصولات با نام Germall(II) و Germall 115 درج می گردد.

9- پترو لاتوم:

پترولاتوم، یکی دیگر از مواد تشکیل دهنده محصولات آرایشی است و به عنوان عامل مرطوب کننده پوست در فرمولاسیون مواد آرایشی بکار می رود. این ترکیب در واقع یکی از مشتقات نفتی است و جذب پوست نمی شود. خود نفت به تنهایی برای پوست مضر نیست ولی مشتقات آنها مثل وازلین برای پوست بسیار مضر و سرطانزا می باشند. پس اگر مضر است، چرا تولید کنندگان در محصولات آرایشی از آن استفاده می کنند؟ برای اینکه مصرف کنندگان باور کرده اند این مواد خاصیت نرم کنندگی دارند ولی دلیل اصلی آن ارزان بودن آن است.

10– پروپیلن گلایکول:

پروپیلن گلایکول، یکی دیگر از مشتقات نفتی است و در اکثر محصولات آرایشی مثل کرم بعد اصلاح، بمب کفزا و کرم های پوست کاربرد دارد. از این ترکیب در تولید رنگ، کاغذ دیواری و چسب درز گیر نیز استفاده می گردد. این ترکیب بشدت تحریک کننده بوده و با مصرف طولانی مدت  به کبد و کلیه ها آسیب می رساند.

11– کوپلیمر پلی وینیل پیرولیدون/ وینیل استات PVP/VA)):

این ترکیب یکی دیگر از مشتقات نفتی است. از این ترکیب در اسپرهای خوشبو کننده استفاده می شود. تنفس آن برای ریه خطرناک است.

12– (4-1) دی اکسان 1-4-Dioxane :

یکی دیگر از مشتقات نفتی که در محصولات مراقبت از پوست و مو کاربرد دارد. عامل تحریک چشم، تحریک سیستم عصبی و ایجاد افسردگی، سردرد و سرگیجه و در صورت تنفس آسیب رسان به کبد و کلیه ها می باشد.

13– الکل:

بعضی از انواع الکل در محصولات آرایشی کاربرد دارند. مثل تونر و پد های ضد آکنه

الکل باعث سوزش و احساس سوزن سوزن شدن پوست می شود. الکل برای پوستهای حساس مناسب نیست و پوست را خشک می کند. مثل متانول، اتانول، ایزو پروپیل الکل که باعث ایجاد لکه های قهوه ای رنگ روی پوست می شود.

14– بنزالکونیوم کلراید:

این ترکیب یک ضد عفونی کننده است و در بسیاری از محصولات آرایشی مثل اسپری ها و محصولات موضعی استفاده می شود. این ترکیب بشدت تحریک کننده چشم و پوست و ریه ها می باشد. سایر خطرات این ترکیب هنوز نا شناخته است ولی برای نوزادان و زنان باردار خطرناک محسوب می گردد.