تولید صابون گیاهی دست ساز با فرآیند سرد: Hand made cold process soap making             

واژه فرآیند سرد در صابون سازی به فرآیندی اطلاق می گردد که در طول فرایند تولید صابون از حرارت و گرمایش استفاده نگردد. محلول قلیا قبل از اضافه شدن به روغن، خنک شده و به دمای محیط رسیده است. روغن های جامد تا رسیدن به نقطه ذوب گرم میشوند، سپس خنک شده و درجه حرارت روغن در 45-35 درجه سانتیگراد تثبیت می گردد.


در این مرحله محلول قلیایی به روغن مایع و ولرم اضافه گردیده و با دریل میکسر میکس میشود. با ادامه میکسینگ (مخلوط قلیا و روغن)، بتدریح غلیظ تر می گردد  و همچنین گرمتر میشود.(واکنش صابونی شدن یک فرآیند گرما زاست) دراین مرحله اسانس گیاهی، رنگ گیاهی و سایر افزودنیهای گیاهی به مخلوط صابونی شده اضافه می گردد و میکس میشود. سپس صابون آماده شده به داخل قالبهای چوبی یا سیلیکونی ریخته شده و در اطاقک گرم قرار میدهیم. بعد از 24 ساعت صابون جامد شده را از قالب بیرون آورده و توسط کاتر سیمی به قطعات مورد نظر برش میدهیم. صابونهای برش خورده به صورت فاصله دار در قفسه های مخصوص قرار داده میشوند.چهار تا شش هفته صبر میکنیم تا صابونها کاملاٌ خشک و عمل آوری شوند. بعد از دوره چهار تا شش هفته صابون ها قابل مصرف می باشند.

صابون ارگانیک حکیم از این فرآیند در تولید صابون استفاده می کند.

مزایای صابون گیاهی دست ساز:

1-    آسان بودن فرآیند تولید

2-    سازگار با محیط زیست و تجدید پذیر

3-    سازگار و مهربان با پوست و سرشار از ویتامین و ریز مغذی های گیاهی و معدنی

4-    بدون آلودگی زیست محیطی(بدون پساب و پسماند)


معایب صابون گیاهی دست ساز:

1-    محدودیت در مقدار تولید در هر بچ  به علت گرمازا بودن واکنش و افزایش سریع غلظت و امکان سفت شدن مخلوط صابونی در مخزن قبل از تخلیه به قالبها

2-    طولانی بودن زمان آماده شدن صابونها برای مصرف

3-    گران بودن روغن های گیاهی، عصاره گیاهان دارویی و اسانس روغنی گیاهان

4-    افزایش قیمت تمام شده صابون به علت گرانی مواد اولیه